HİZMETLERİMİZ
  İmplant
  Endodonti
  Protez
  Peridontoloji
  Estetik Diş Hekimliği
  Cerrahi
  Diş Beyazlatma
  Pedodonti
  All On Four İmplant Protokolü
Peridontoloji
Periodontoloji dislerin çene kemikleri içerisinde tutunmasını sağlayan yapıları inceleyen bilim dalıdır. Bu yapılar dişeti, sement (kök yüzeyi) , alveol kemiği (çene kemikleri) ve periodontal membrandır.

Sağlıklık dişeti açık pembe renkli,portakal kabuğu görünümlüdür ve dişi sıkıca sarar.Ağızda çürük olmasa bile,diş eti sağlığının kötü durumda olması ilerleyen dönemlerde dişin kaybına neden olabilir.

Diş eti iltihabının ilk aşamasına ”gingivitis” denir.Gingivitis düzenli ağız bakımı ve temel diş taşı temizliği ile geri döndürülebilir.Diş etinin basit iltihabı ilerlerse ”periodontitis” denilen ve çene kemiğinin kaybına neden olan diş eti hastalığına neden olabilir.

Diş eti hastalıklarının nedenleri:

-Genetik Faktörler
-Sigara
-Hormonal değişiklikler
-Kötü Ağız Hijyeni
-İlaç kullanımı
-Diabet
-Kötü Yapılmış Kuron ve Köprüler
-Kötü Beslenme
-Dişeti Hastalığının Belirtileri:
-Dişlerde kaşıntı ve rahatsızlık hissi
-Dişeti cebinden iltihap gelmesi
-Dişetlerinde çekilmeler, dişlerde sallanmalar
-Diş ve dişeti kenearında siyah alanlar
-Ağız kokusu ve ağızda kötü tat
-Dişetlerinde yanma,kızarıklık,şişlik
-Stres ve Diş Gıcırdatma

Dişeti Hastalığında Uygunlanan Tedavi Yöntemleri:

Profesyonel Diş Taşı Temizliği:Diş ve dişeti kenarında oluşan diştaşları ve zararlı dokular uzaklaştırılır.Ağızda sürekli diştaşı meydana geliyorsa düzenli olarak(6 ayda bir) diştaşı temizliği yapılması gerekir.

Küretaj(Kök Yüzeyi Düzleştirme):Diş taşları ve zararlı dokulaar diş eti cebini ve kök yüzeyini kaplamışsa uygulanır.Diş kök yüzeyindeki diştaşları ve zararlı dokular küret veya lazerle uzaklaştırılır ve dişetinin kök yüzeyini sıkıca sarması sağlanır.

Flap Operasyonu:Kök yüzeyindeki taşlar ve zararlı dokular küretajla yeterince uzaklaştırılamayacaksa o bölge cerrahi olarak açılır.Zararlı dokular ve gerekiyorsa dişetinin bir kısmı çıkartılır.Açılan bölgede kemik kaybı çok fazla ise işlem sırasında yapay kemik grefti veya hastadan alınan kemik dokuları konulabilir.